کلینیک دکتر احمد
برترین مرکز درمان مشکلات ارتوپدی کشور

آدرس کلینیک : تهران- میرداماد -کازرون شمالی- کوچه نیک رای - ساختمان ماریا- پلاک 2 واحد 8

تهران- میرداماد -کازرون شمالی- کوچه نیک رای - ساختمان ماریا- پلاک 2 واحد 8

درد کمر از آن دردهایی است که باید جدی تلقی شده و در اسرع وقت پیگیری شوند، به همین منظور چنانچه درد کمر شما ادامه‌دار بود و با استراحت بهبود نیافت، نیازمند بررسی تخصصی است و باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید. تصمیم‌گیری در این خصوص که برای درد کمر پیش چه دکتری باید رفت به علت بروز درد و شدت آن بستگی دارد.

علل مختلفی از جمله بیرون زدگی دیسک، مشکلات مرتبط با عصب سیاتیک، آسیب‌دیدگی ستون فقرات، ناهنجاری‌ها ستون فقرات می‌تواند باعث بروز کمردرد شود. مراجعه به پزشک غیرمتخصص و غیرمرتبط می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی‌تری در آینده شود.

مثلاً برای بیرون زدگی دیسک یا آسیب دیدگی ستون فقرات که نیازمند جراحی است باید به  دکتر کمر درد یا جراح مغز و اعصاب مراجعه کرد. پس دانستن اینکه برای درد کمر پیش چه دکتری باید رفت حائز اهمیت است. مرکز فوق تخصصی ما آماده ارائه جامع‌ترین خدمات پزشکی به شما عزیزان می‌باشد.

 

برای درد کمر پیش چه دکتری باید رفت

تصمیم گیری در خصوص اینکه برای درد کمر پیش چه دکتری باید رفت

درد کمر یکی از شایع‌ترین دردهایی است که امروزه افراد با طیف‌‌های مختلف سنی را درگیر خود ساخته است. درد کمر علل مختلفی دارد و پیش از تصمیم‌گیری در خصوص اینکه برای درد کمر پیش چه دکتری باید رفت ابتدا باید بدانیم که علت درد کمر چیست.

علل مختلف درد کمر

 •  

 • مشکلات مرتبط با عصب سیاتیک
 • بیرون زدگی دیسک
 • داشتن گودی کمر
 • گرفتگی‌های عضلانی
 • بارداری
 • چاقی مفرط
 • آسیب به ستون فقرات

برای درد کمر پیش چه دکتری باید رفت؟

همان طور که پیشتر اشاره کردیم؛ دلایل مختلفی می‌تواند منجر به بروز کمردرد شود. از همین رو تشخیص علت اصلی این بیماری در ابتدا اندکی دشوار خواهد بود. چنانچه کمردرد خفیف باشد؛ و با چند روز استراحت بهبود پیدا کند؛ به احتمال بسیار علت کمردرد ناشی از فعالیت‌های زیاد فرد باشد.

اما در صورت شدت کمردرد، طولانی و ادامه دار شدن درد؛ و باز ماندن از فعالیت‌ها، با در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنید. اولین پزشکی که می‌تواند در تشخیص علت کمردرد کمک کند، پزشک ارتوپدی است. پس از تشخیص اولیه طبق علل مختلف، اطلاع می‌یابید که برای درد کمر پیش چه دکتری باید رفت.

برای درد کمر می‌توانید به جراحان مغز و اعصاب، پزشک متخصص ارتوپدی، پزشکان متخصص توانبخشی و طب فیزیکی، فیزیوتراپیست‌ها، متخصصین روماتولوژی و پزشکان متخصص کنترل درد مراجعه نمایید.

پزشک متخصص ارتوپدی

کلیه اختلالات، آسیب ها و بیماری‌های مرتبط با سیستم اسکلتی-عضلانی بدن توسط پزشک متخصص ارتوپد تشخیص داده شده، درمان می‌شود و توابخشی می‌گردد. کمر نیز بخشی از سیستم اسکلتی -عضلانی بدن محسوب می‌شود؛ از همین رو تشخیص و درمان مشکلات این ناحیه و بروز کمردرد می‌بایست توسط متخصصین ارتوپدی انجام شود.

در گام نخست یک پزشک متخصص ارتوپد باید علت بروز کمردرد یا بیماری زمینه‌ای مرتبط با درد کمر را تشخیص دهد. متخصص ارتوپدی ابتدا با گفتگو و جمع آوری اطلاعاتی در خصوص شرح حال بیمار و سپس معاینه وی و انجام آزمایش‌های خاص و روش‌های تصویربرداری تشخیص خود را انجام می‌دهد. در گام بعد و پس از یافتن علت کمر درد؛ ضروری است بهترین درمان متناسب با شرایط بیمار اتخاذ گردد تا عوارض کمتری به دنبال داشته باشد.

چه زمانی ضرورت دارد حتماً به یک پزشک ارتوپد مراجعه کنیم؟

هر کمردردی که طول بکشد یا علائم خطرناکی داشته باشد که آن را از یک کمردرد ساده متمایز می‌سازد و نسبت به درمان‌های خانگی بهبود نیابد، بهترین گزینه برای درمان مراجعه به یک پزشک ارتوپد جهت بررسی تخصصی است تا وی بتواند با بررسی علل حائز اهمیت، خطرناک، تهدید کننده و دارای عوارض ناگوار را به موقع تشخیص دهد و قادر به پیشگیری از مشکلات آتی باشد.

در صورتی که طبق نظر وی ضروری است به فیزیوتراپ یا متخصین دیگر مراجعه نماید، پزشک ارتوپد خود شما را به متخصصین مربوطه ارجاع خواهد داد.

لازم به ذکر است که 75% از کمردردها به طور مشخص مربوط به مشکلات پایین کمر هستند و برخی از کمردردها در اثر کشیدگی و فشار بروز می‌کنند و در عرض یک تا دو هفته با استراحت و انجام درمان‌های خانگی و مراقبت بهبود می‌یابند.

در صورتی که درد کمر به درمان‌های خانگی پاسخ ندهد و یا پس از استراحت بهبود نیابد بیمار باید برای بررسی علت اصلی درد کمر و پیشگیری از بروز عوارض ناگوار در اسرع وقت به یک پزشک متخصص ارتوپد مراجعه نماید.

درمان‌هایی که ممکن است پزشک ارتوپد برای بیمار در نظر بگیرد شامل فیزیوتراپی، تزریق کورتون یا اوزون و یا استفاده از کمربندهای طبی خواهد بود. در صورتی که هیچ از درمان‌های فوق پاسخ ندهند و علت بروز کمردرد به دلیل فشار وارده به اعصاب باشد، پزشک متخصص بی‌شک جراحی را پیشنهاد خواهد کرد.

مشکلات مرتبط با کمردرد کدامند؟

آگاهی از اینکه برای درد کمر پیش چه دکتری باید رفت، به علل ایجاد کننده آن بستگی دارد. در ادامه به برخی مشکلات مرتبط با کمردرد اشاره کرده‌ایم.

 • پارگی دیسک‌ها: هر مهره موجود در ستون فقرات از اثرات مخرب دیسک‌ها کم می‌کند. اگر دیسک پاره شود، فشار بیشتری به عصب وارد می شود و در نتیجه کمردرد ایجاد می شود.
 • بیرون زدگی دیسک: درست مانند پارگی دیسک، بیرون زدگی دیسک باعث فشار بیشتر بر روی عصب می‌شود.
 • سیاتیک: یک درد شدید و تیرکشنده که از باسن و از پشت ساق پا عبور می‌کند، که در اثر فشار بیرون‌زدگی دیسک بر روی عصب ایجاد می‌شود.
 • آرتروز: آرتروز می‌تواند در مفاصل باسن، کمر و جاهای دیگر مشکل ایجاد کند. در برخی موارد، فضای اطراف نخاع باریک شده و این به عنوان تنگی نخاع شناخته می‌شود.
 • انحنای غیرعادی ستون فقرات: چنانچه ستون فقرات به روشی غیرعادی و نامتعارف خم شود، ممکن است منجر به کمر‌درد ش.ئ. به عنوان مثال بیماران مبتلا اسکولیوز که ستون فقرات آنها به پهلو خم می‌شود.
 • پوکی استخوان: در افراد مبتلا به این بیماری استخوان‌ها از جمله مهره‌های موجود در ستون فقرات، بسیار شکننده و متخلخل می‌شوند و باعث افزایش احتمال شکستگی‌های فشاری می‌شود.
 • سرطان ستون فقرات: وجود تومور در ستون فقرات ممکن است به عصب فشار آورده و منجر به ایجاد کمر‌درد شود.
 • عفونت ستون فقرات: گاهی وجود تب و یک ناحیه حساس به لمس و گرم در اندام کمر می‌تواند نشان‌دهنده عفونت ستون فقرات باشد.
 • سایر عفونت‌ها: بیماری التهابی لگن، مثانه یا عفونت‌های کلیه نیز ممکن است منجر به کمردرد شود.
 • دلایل مکرر بروز کمردرد: کشیدگی عضلات و یا رباط‌ها، اسپاسم و تنش‌های عضلانی، آسیب دیدگی دیسک‌ها، آسیب، شکستگی، یا زمین خوردن می‌باشد.

علائم اصلی کمردرد کدام است؟

علائم اصلی کمردرد، احساس درد یا ناراحتی در هر نقطه از کمر و گاهی تا پایین باسن و پاهای فرد است. برخی از مشکلات کمر، بسته به اعصاب آسیب دیده، می‌تواند باعث درد در سایر قسمت‌های بدن بیمار گردد.

درد کمر اغلب بدون درمان برطرف می‌شود، اما اگر با هر یک از موارد زیر همراه شود، باید به پزشک مراجعه کرد:

کاهش وزن، تب، التهاب یا تورم در کمر، درد مداوم کمر، درد پایین پاها، دردی که به زیر زانو می‌رسد، بی اختیاری ادرار، مشکل در ادرار، بی اختیاری در مدفوع، عدم توانایی در کنترل حرکات روده، بی حسی در اطراف اندام تناسلی، بی حسی در اطراف مقعد و باسن.

برای درد کمر چه زمانی ضروری است به پزشک مراجعه نمایید؟

چنانچه احساس بی حسی یا گزگز یا درد کمر شما بواسطه استراحت بهبود نیابد، و یا پس از آسیب دیدگی یا سقوط بروز کند و با علائم دیگری از جمله بی حسی در پاها، ضعف، تب و کاهش وزن بدون دلیل همراه باشد باید فوراً به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

کلام آخر

اولین سوالی که برای هر شخص مبتلا به کمردرد ایجاد می‌شود، آن است که برای درد کمر پیش چه دکتری باید رفت. انتخاب یک پزشک مناسب علاوه بر تخصص پزشک به علت بروز درد کمر نیز وابسته است.

بسته به اینکه چه عاملی منجر به بروز درد کمر شده باید بین یک جراح ارتوپد، جراح مغز و اعصاب، روماتولوژیست، فیزیوتراپیست و غیره بهترین متخصص را برای درمان و رفع درد برگزینید. مرکز فوق تخصصی، با تیکه بر دانش فنی و تجهیزات مدرن آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است.

برای اطمینان از تشخیص صحیح نیز می‌توانید به کلینیک تخصصی ما مراجعه کرده و تحت نظر متخصصانی حاذق معاینه و درمان شوید. برای گرفتن نوبت از شماره تلفن‌های موجود در بخش تماس با ما استفاده کنید.

نویسنده پست: orto

دیدگاهتان را بنویسید