کلینیک دکتر احمد
برترین مرکز درمان مشکلات ارتوپدی کشور

آدرس کلینیک : تهران- میرداماد -کازرون شمالی- کوچه نیک رای - ساختمان ماریا- پلاک 2 واحد 8

تهران- میرداماد -کازرون شمالی- کوچه نیک رای - ساختمان ماریا- پلاک 2 واحد 8

معمولاً درد مهره وسط کمر به درد ستون فقرات پشت قفسه سینه مرتبط است. در ناحیه میانی کمر، 12 دیسک ستون فقرات، چندین استخوان مهره و عضلات و تعداد زیادی رباط وجود دارند. تحریک یا آسیب در هر یک از این اجزا می‌تواند به درد مهره وسط کمر منجر شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر افراد، در اوقاتی از طول زندگی خود، درد مهره وسط کمر را تجربه کرده‌اند. دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند به‌مرورزمان باعث ایجاد درد مهره وسط کمر شود.

از جمله این دلایل می‌توان به آسیب به این ناحیه از کمر، نحوه نشستن و یا ایستادن ناصحیح، مشکلات گوارشی، انواع سرطان لگن، مشکلات دستگاه تناسلی در آقایان و خانم‌ها و مشکلات استخوانی اشاره کرد که شایع‌ترین آن‌ها مشکلات دیسک کمر است.

در هر صورت اگر در این ناحیه علائم درد را تجربه کردید مراجعه به یک کلینیک ارتوپدی مجهز مانند کلینیک دکتر کبیر  و متخصصان ارتوپد باتجربه آن، برای تشخیص و درمان درد مهره وسط کمر بسیار حائز اهمیت است و از عوارض ناخوشایند بعدی مانند از کارافتادگی کمر و اعضای وابسته و اختلال در فعالیت‌های روزانه جلوگیری می‌کند.

در این مقاله به علل و علائم درد مهره وسط کمر پرداخته و روش‌های درمانی را برایتان شرح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

درد مهره وسط کمر

علت اصلی درد در مهره وسط کمر

دلایل بسیاری از بلندکردن اجسام سنگین به روش نادرست گرفته تا طرز ایستادن یا نشستن غلط می‌توانند موجب درد مهره وسط کمر شوند. در ادامه به طور خلاصه به بررسی مهم‌ترین دلایل آن می‌پردازیم:

فتق دیسک

دیسک‌ها در فاصلة بین مهره‌ها قرار دارند و وظیفه آن‌ها محافظت کردن از نخاع می‌باشد. دیسک‎ها ممکن است تحت تأثیر حرکت ناگهانی و یا آسیب جدی، دچار پارگی شده یا بیرون بزنند. این حالت، فتق دیسک یا پارگی دیسک نام دارد.

فتق دیسک باعث ایجاد فشار در عصب‌های اطراف خود می‌شود و می‌تواند درد مهره وسط کمر را ایجاد کند. درواقع شایع‌ترین دلیل درد مهره وسط کمر فتق دیسک است و اگر در این ناحیه درد دارید، به احتمال زیاد دچار آسیب‌های دیسکی شده‌اید که باید در اسرع وقت برای تشخیص و درمان به یک متخصص ارتوپد خوب مراجعه نمایید.

پیری

با افزایش سن، طبیعتاً احتمال ایجاد درد در هر قسمت از بدن افزایش می‌یابد. درد در ناحیه مهره وسط کمر در افراد 30 تا 60 ساله، به چشم می‌خورد. اما بااین‌حال ممکن است در هر سنی دچار این درد بشوید. به‌طورکلی درد مهره وسط کمر در افراد مسن ناشی از کاهش مایع میان مفاصل نخاعی، کاهش تودۀ عضلانی و یا نازک شدن استخوان‌ها می‌باشد.

مهره شکسته شده

در اثر عواملی همچون تصادف یا حوادث ورزشی ممکن است، در مهره‌های میانی کمر ترک‌خوردگی یا شکستگی ایجاد شود. از شایع‌ترین علایم مهره شکسته ایجاد درد شدید براثر حرکت می‌باشد. حتی در مواقعی، این آسیب‌دیدگی نخاع را نیز تحت تأثیر قرار داده و باعث بی‎حسی و بی‎اختیاری ادرار می‎شود.

آرتروزها

آرتروز که شایع‌ترین بیماری مفصلی می‌باشد، باعث سائیدگی انتهای استخوان‎ها به همدیگر و تولید درد، تورم و خشکی می‎شود. برخی از انواع مختلف آرتروز باعث وارد شدن صدمه به ناحیه میانی کمر می‌شود.

اسپوندیلیت انکیلوزان یکی از انواع آرتروز است که سبب ایجاد درد در ستون فقرات می‌شود. اسپوندیلیت انکیلوزان سبب به وجود آمدن التهاب در رباط یا لیگامان ها بین مهره‌های ستون فقرات می‌شود.

مشکلات کلیوی

یکی دیگر از عواملی که موجب ایجاد درد مهره وسط کمر می‌شوند، مشکلات کلیوی هستند. این مشکلات باعث ایجاد درد در قسمت میانی پشت، درست زیر قفسة سینه می‌شوند. از جمله علایمی که خبر از مشکلات کلیوی می‌دهند، تب، مشکلات مربوط به ادرار کردن، درد در هنگام ادرار کردن، لرز، تهوع و استفراغ می‌باشد.

پارگی یا پیچ خوردگی عضلات

کشیدگی یا پیچ خوردگی عضلات که در اثر بلندکردن مداوم اشیاء سنگین و یا حمل آن‌ها به شکل نادرست به وجود می‌آید، یکی از عواملی است که موجب ایجاد درد مهره وسط کمر می‌شود.

سبک زندگی

سبک زندگی فردی، یکی دیگر از مشخصه‌های تأثیرگذار در سلامت فرد است. عدم انجام فعالیت‌های ورزشی منجر به ضعف عضلانی و در نتیجه، بروز درد می‌شود. یکی از ناحیه‌هایی که در معرض درد و ناراحتی قرار دارد، ناحیه میانی کمر می‌باشد.

همچنین در برخی مواقع، فعالیت‌های ورزشی نامناسب نیز باعث ایجاد درد در این ناحیه می‌شوند، به‌عنوان‌مثال، افرادی که با تکنیک غلط وزنه‌برداری می‌کنند دچار درد مهره وسط کمر می‌شوند. دخانیات نیز یکی دیگر از عوامل مؤثر در درد ناحیه میانی کمر می‌باشد، به طوری که افراد سیگاری، بیشتر در معرض خطر ابتلا به درد مهره وسط کمر هستند.

اضافه‌وزن

چاقی، باعث افزایش فشار بر عضلات، استخوان‎ها و بقیه ساختارهای پشت بدن می‌شود. تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که چاقی خطر ابتلا به دردهای مربوط به کمر به‌خصوص در ناحیه میانی کمر را افزایش می‌دهد.

پوکی‌استخوان

پوکی‌استخوان نوعی بیماری استخوانی است که در آن تراکم استخوان کاهش یافته و باعث شکننده شدن استخوان‌ها می‌شود. این بیماری، زمانی ایجاد می‌شود که بدن، نتواند به ‌اندازه‌ی کافی بافت‌های استخوانی تازه تولید کند تا جایگزین استخوان‌های ازدست‌رفته شوند. افرادی که از بیماری پوکی‌استخوان رنج می‌برند، از درد مهره وسط کمر شکایت می‌کنند. علت این درد، آسیب یا شکستگی ناشی از فشار در قسمت میانی کمر می‌باشد.

تومور

با اینکه این مورد در مقایسه با دلایل دیگر که ذکر شده‌اند، شایع نیست، اما در مواقعی با رشد تومور در قسمت میانی کمر، ستون فقرات دچار فشار شده و آسیب می‌بیند و در نتیجه آن، عصب‌ها، عضلات و رباط‌های مجاور نیز تحت‌فشار قرار می‌گیرند که این امر موجب درد کمر و درد مهره وسط کمر می‌شود.

اسکولیوز

 اسکولیوز نوعی بیماری است که باعث خمیدگی یک‌طرفه ستون فقرات می‎شود. این بیماری موجب توزیع نامناسب وزن در کل قسمت کمر شده و باعث افزایش فشار به ناحیه میانی کمر می‌شود که یکی از نتایج آن ایجاد درد مهره وسط کمر است.

وضعیت نادرست بدن

یکی دیگر از عمده دلایلی که سبب ایجاد درد مهره وسط کمر، می‌شود وضعیت نادرست بدن در هنگام نشستن یا ایستادن است. قوز کردن باعث افزایش فشار بر ستون فقرات می‌شود که در این حالت عضلات به‌ناچار کشیده می‌شوند تا تعادل برقرار شود و این کشیدگی باعث ایجاد درد مهره وسط کمر می‌شود.

علاوه بر دلایلی که پیش‌تر بیان کردیم، علایم درد مهره وسط کمر می‌توانند شامل احساس سوزش، درد خفیف یا مداوم، درد شدید و منقطع، سفتی یا خشکی عضلات باشد. همچنین در مواردی علایم شدیدتری مشاهده می‌شود. از جمله این علایم احساس گزگز در بازوها، قفسه سینه یا پاها، درد قفسه سینه، بی‎اختیاری، بی‎حسی و ضعف می‌باشند.

پیشگیری از درد مهره وسط کمر

با اینکه پیشگیری از تمام عللی که موجب درد مهره وسط کمر می‌شوند امکان‌پذیر نیست، اما مراحل زیر می‎توانند خطر آسیب‌دیدگی را کاهش دهند:

 • استفاده از کفش‌ها، کفی‌های طبی و کمربندهای مخصوص نقش بسیار مهمی در کنترل عوارض، عدم پیشرفت دیسک و مشکلات کمر دارند که مجموعه ما تخصصی ترین و بزرگ‌ترین مرکز تهیه این وسایل کمکی است.
 • با رعایت رژیم غذایی مناسب و انجام فعالیت‌های بدنی، محدوده وزن سالم را حفظ کنید.
 • هنگام خوابیدن سعی کنید به پشت یا پهلو بخوابید و هنگام خوابیدن به پهلو، بالشی بین زانوهایتان قرار دهید. افرادی که به روی شکم می‎خوابند، دچار ناهماهنگی در ستون فقرات خود می‌شوند و احتمال آسیب در آن‌ها بیشتر است.
 • با انجام تمریناتی، به‌قرار دادن بدن در وضعیت صحیح، عادت کنید. این تمرینات عبارت است از: راست ایستادن، شانه‎ها را به سمت عقب متمایل کردن و لگن را در وضعیت تعادل نگه‌داشتن.
 • در محیط کاری خود، نکاتی را رعایت کنید، از جمله این نکات قراردادن کامپیوتر در موقعیت مناسب و استفاده از صندلی‌هایی دارای دسته و پشتیبان کمر می‌باشد.
 • تاحدامکان از بلندکردن اشیای سنگین خودداری کنید و اگر مجبور به اینکار شدید، هنگام بلندکردن اشیای سنگین احتیاط کنید. جهت حفظ سلامتی، هنگام بلندکردن اشیا، پشت را صاف نگه‌داشته و زانوها را خم کنید.
 • با کمک یک فیزیوتراپیست برنامه شخصی برای بهبود حالت قرارگیری بدن، تقویت بخش مرکزی بدن و تحرک تهیه کنید.

درمان درد مهره وسط کمر با روش پزشکی

اولین گام، در درمان درد مهره وسط کمر، پیداکردن علت اصلی آن است و برای پیدا کردن علت اصلی شما باید به یک متخصص ستون فقرات باتجربه مراجعه نمایید. پزشکان ابتدا سابقه پزشکی شما را جویا می‌شوند و بعد معاینه فیزیکی انجام می‌دهند. سپس باتوجه ‌به نتایج آزمایش‌ها ممکن است برای درمان از روش‌های غیرجراحی مانند تزریق دارو و یا جراحی استفاده کنند.

درمان‌های دارویی شامل انواع داروها برای رفع اسپاسم، درد و فشارهای عصبی است که با صلاح دید پزشک تجویز می‌شود. در صورت عدم کاهش درد با دارو از روش تزریق اوزون، دیسکوژل و برخی داروهای دیگر در فضای اطراف دیسک استفاده می‌شود که از روش‌های جدید برای کاهش علائم این نوع دردها هستند. گاهی نیز این روش‌ها بی تاثیر بوده و تنها درمان موثر انجام جراحی است.

درمان درد مهره وسط کمر به روش خانگی

از جمله روش‌هایی که برای درمان درد مهره وسط کمر در خانه پیشنهاد می‌شوند، عبارتند از:

کمپرس‌ها

کمپرس‌های متناوب سردوگرم می‎توانند باعث تسکین انواع دردهای بخش میانی کمر شوند.

داروهای مسکن بدون نسخه

از جمله مهم‌ترین داروهایی که می‌توانید بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید، ژلوفن یا ناپروکسن (الیو) می‌باشد که باعث کاهش درد و تورم می‌شود.

بهبود وضعیت بدن

ازآنجایی‌که طرز نشستن و ایستادن بدن، تأثیر زیادی بر فشار وارده به ناحیه میانی کمر دارد به همین خاطر در جهت کاهش درد باید وضعیت بدن را تصحیح کرد. از جمله تمرینات اصلاحی که برای بهبود وضعیت بدن انجام می‌شود به شرح زیر است:  

 1. صاف ایستادن با شانه‌های عقب گرفته
 2. قوز نکردن

تمرینات ورزشی

انجام تمرینات ورزشی به‌ویژه حرکات کششی باعث تقویت عضلات بخش میانی کمر شده و به درمان یا پیشگیری از درد کمر کمک کنند. از جمله حرکات کششی مناسب عبارت‌اند از:

 • حرکت گربه – گاو
 • حالت کبری
 • چرخش در حالت نشسته

توجه داشته باشید که انجام خودسرانه و بدون آموزش این ورزش‌ها می‌تواند آسیب دیسک کمر و بیرون زدگی دیسک را بدتر کند. بنابراین قبل از انجام هر نوع ورزشی با متخصص خود مشورت کنید. در مجموعه ما نیز متخصصین حرکات اصلاحی می‌توانند بهترین برنامه ورزشی را برای شما با توجه به شرایط سلامتی و میزان آسیب، تجویز کنند.

درمان‎های پزشکی درد مهره وسط کمر

اگر، درمان‌های خانگی جواب نداد و درد مربوط به مهره وسط کمر، تداوم یافت، درمان‎های پزشکی شروع می‌شوند. از جمله این درمان‌ها عبارت است از تجویز داروهای مسکن، از جمله شل‌کننده‌های عضلانی و یا تزریق استروئیدها و همچنین فیزیوتراپی شامل ورزش و ماساژدرمانی.

در مواردی که مصرف دارو و فیزیوتراپی، بی‌فایده باشد، بایستی جراحی انجام شود. جراحی مربوط به ناحیه میانی کمر دارای انواع مختلفی است که در زیر به شرح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

دیسککتومی

افرادی که به فتق دیسک مبتلا هستند، ممکن است با هدف برداشتن بخش آسیب دیده دیسک و یا پیشگیری از آسیب بیشتر، نیاز به دیسککتومی داشته باشند.

فیوژن

این روش شامل اتصال دو مهره و استفاده از یک جداکننده برای تعویض دیسک‎های صدمه دیده می‌باشد.

لامینکتومی

این جراحی برای کاهش فشار بر نخاع انجام می‎شود. در این روش، دیواره پشتی یک ‌مهره (لامینا) برداشته می‌شود.

لامینوتومی

در این نوع از جراحی، بخشی از لامینا با هدف مداوای عصب زیر فشار برداشته می‎شود. این نوع درمان برای زمانی است که تیغه فشار زیادی بر عصب بیمار وارد کند. در انجام این عمل، جراح دهانه بزرگی به وجود می‌آورد، اما لازم به ذکر است که این دهانه در پوشش استخوانی محافظ کانال نخاعی و نخاع مریض ایجاد می‌شود.

جمع‌بندی

اکثر افراد، در بازه‌ای از زندگی خود با درد مهره وسط کمر، دست‌وپنجه نرم می‌کنند که از جمله شایع‌ترین علل این مشکل، نشستن و ایستادن نادرست، مشکلات گوارشی، انواع مشکلات دستگاه تناسلی، انواع سرطان لگن و مشکلات استخوانی است که دیسک کمر مهمترین علت ایجاد درد مهره وسط کمر می‌باشد.

اگر شما به هر دلیلی، درد در مهره وسط کمر را احساس کردید، بایستی بلافاصله به یک پزشک متخصص ارتوپد یا ستون فقرات خوب در کلینیک‌های تخصصی ارتوپدی مراجعه کنید. زیرا بهترین محل برای تشخیص و درمان این نوع دردها هستند. پزشک با انجام آزمایش‌های مختلف، علت اصلی درد شما را تشخیص داده و متناسب با آن، با روش درمان خانگی، فیزیوتراپی و یا جراحی، شما را درمان می‌کند. عدم توجه به درمان به موقع می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری مانند ازکارافتادگی کامل کمر را به وجود بیاورد.

خوشبختانه در کلینیک تخصصی ما تیمی از متخصصین بسیار باتجربه در این زمینه فعال هستند که می‌توانند شما را به طور کامل ارزیابی کرده و از هر جهتی تحت نظر داشته باشند تا علت اصلی تشخیص داده شده و در صورت نیاز درمان شود. جهت مشاوره یا مراجعه به این کلینیک می‌توانید از لینک‌های موجود در سمت چپ صفحه استفاده کنید.

 

 

نویسنده پست: orto

دیدگاهتان را بنویسید