کلینیک دکتر احمد
برترین مرکز درمان مشکلات ارتوپدی کشور

آدرس کلینیک : تهران- میرداماد -کازرون شمالی- کوچه نیک رای - ساختمان ماریا- پلاک 2 واحد 8

تهران- میرداماد -کازرون شمالی- کوچه نیک رای - ساختمان ماریا- پلاک 2 واحد 8

سوزش کف پا و کمر درد ممکن است بدون هیچ بیماری پیش‌زمینه‌ای از خفیف تا شدید متفاوت است. گاهی سوزش و داغ‌شدن پا ممکن است به قدری ناچیز باشد که باعث آسیب‌های محسوسی شود. درحالی‌که هم زمان این نوع درد می‌تواند به‌اندازه‌ای شدید باشد که سبب اختلال در خواب شود.

از نظر دکتر سوزش کف پا در برخی از موارد داغی زیر پا ، به همراه احساس سوزن سوزن شدن ، یا عدم احساس حرکت انگشتان، یا هر دو به صورت همزمان رخ می‌دهد. با استفاده از درمان‌های فیزیکی مختلف، می‌توان به‌راحتی سوزش زیر پا  را درمان کرد.

این درمان‌های فیزیکی می‌توانند شامل کارهایی مانند برنامه‌های تمرینی، درمان تحریکی و… باشند که در این مقاله به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم.

سوزش کف پا و کمر درد سبب بروز چه مشکلات در بدن می‌شود؟

علل رایج سوزش کف پا و کمر درد

سوزش کف پا  حالتی است که در آن پاها داغ شده و درد می‌کند که به نام سندرم گریسون گویالان معروف است. سندرم گریسون گویالان به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. سوزش کف پا می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که دیسک کمر از شایع‌ترین آن‌هاست. این عارضه باتوجه‌به ویژگی‌های رفتاری، ساختار بدنی و شرایط هر فرد، متفاوت و قابل‌تغییر است.

اگر این سندرم را به‌طور مکرر و طولانی‌مدت تجربه کردید، باید حتماً جهت بررسی‌های علمی و تخصصی‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنید. در این قسمت به بررسی اصلی‌ترین دلایل ایجاد سوزش کف پا  و درد کمر می‌پردازیم:

·        کم‌کاری تیروئید

وقتی غده تیروئید در بدن کم‌کار شود، هورمون تیروئید به میزان کافی در بدن ترشح نمی‌کند. از نشانه‌های اولیه و ظاهری در کم‌کاری تیروئید می‌توان به خشک‌شدن پوست، خستگی، ریزش مو و… اشاره کرد.

سوزش کف پا و التهاب در پا و مچ می‌تواند یکی از دلایل کم‌کاری تیروئید در افراد مختلف باشد. با کاهش تولید هورمون تیروئید، فشار عصبی روی پا تشدید شده و همین موضوع سبب اختلالات و مشکلاتی مانند سوزش و گزگز شدن کف پا می‌شود.

·  بیماری کلیوی

ارتباط مستقیم بین بیماری کلیوی و سوزش کف پا وجود ندارد. بااین‌حال، بیماری کلیوی می‌تواند عوارضی را در سیستم عصبی ایجاد کند که منجر به ایجاد این عارضه یا علائم مشابه آن شود. در انواع بیماری‌های کلیوی مانند نارسایی کلیوی یا نفروپاتی کلیوی، کلیه‌ها ضعیف‌تر می‌شوند.

وقتی کلیه‌ها ضعیف می‌شوند، بدن قادر به تصفیه سموم داخل بدن نیست و این سموم در بدن جمع می‌شود. این تجمع می‌تواند منجر به تحریک و آسیب ریشه‌های عصبی و عروقی در امتداد پاها شود.

·سندروم تونل تارسال

ممکن است قبلاً چیزی در مورد اختلالات سندروم تونل کارپ شنیده باشید، این بیماری در ارتباط با دست‌ها است. تونل کارپ سندروم مرتبط با دست و مشابه آن تونل تارسال، سندروم مرتبط با پاها است که به‌طور مخصوص عصب مچ پا را هدف قرار می‌دهد که در شرایط مختلفی ایجاد می‌شود.

این سندروم می‌تواند سبب سوزش در کف پا  شده و فرد مبتلا را اذیت کند. از جمله روش‌های درمانی معمول برای سندروم تونل تارسال می‌توان به فیزیوتراپی، کمپرس آب سرد و گرم، استفاده از کفش مناسب، استراحت مناسب و تغذیه سالم اشاره کرد.

·عفونت

عفونت یکی از بیماری‌های خطرناک و پیش‌رونده است که می‌تواند باعث احساس ناراحتی و سوزش در پاها شوند.

·نوروپاتی

بیماری نوروپاتی به انواع بیماری‌های مرتبط با سیستم عصبی و اعصاب گفته می‌شود. در کل دو نوع از بیماری نوروپاتی می‌تواند سبب سوزش و گزگز زیر پا  شود: نوروپاتی دیابتی و نوروپاتی حسی فیبر کوچک.

در بیماری نوروپاتی دیابتی، افزایش قند در خون می‌تواند سبب آسیب رسیدن به رگ‌های خونی شود و علائمی مانند سوزش، درد و گزگز در پاها را ایجاد کند. در نوروپاتی حسی فیبر کوچک، درد و بی‌حسی پا رخ می‌دهد. همچنین، از انواع دیگر نوروپاتی، می‌توان از نوروپاتی محیطی و نوروپاتی الکلی نیز نام برد که منجر به سوزش پاها می‌شوند.

· بیماری شارکو ماری توث

نوعی بیماری ارثی و شایع است که بر اعصاب کنترل‌کننده عضلات تأثیر می‌گذارد و با گذشت زمان تشدید می‌شود. سوزش در دست‌وپا از علائم اولیه این بیماری است و ممکن است علائم دیگری مانند گرفتگی اندام و آتروفی عضله نیز همراه باشد. آمار نشان می‌دهد که از هر ۲۵۰۰ نفر، یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود.

نام بیماری شارکو ماری توث از نام سه پزشک متخصص گرفته شده که این بیماری را کشف کردند. همچنین این بیماری با نام‌های پرونئال و نوروپاتی حرکتی و آتروفی عضلانی نیز شناخته می‌شود.

· بیماری پای ورزشکاران

بیماری پای ورزشکاران یک بیماری دردناک است که اغلب به علت فشار و استفاده زیاد از پاها و دیگر عوامل مرتبط با ورزش رخ می‌دهد. این بیماری معمولاً در ورزشکارانی که فعالیت‌هایی مانند پریدن و دویدن زیادی دارند، مشاهده می‌شود. علائم شایع این بیماری شامل درد، تورم و سوزش کف پا  و درد کمر است.

سوزش در زیر پا  و کمر درد می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. این علائم ممکن است ناشی از فعالیت‌های روزمره، تغییرات سن، آسیب به بافت‌ها و عضلات یا شرایط پزشکی خاص باشند. یک عامل مهم در گزگز کف پا و کمر درد فعالیت‌های روزانه است. اگر شغل یا فعالیت‌های شما نیاز به استفاده طولانی‌مدت از پاهایتان دارند، ممکن است شما دچار سندروم سوزش پا و کمر درد شوید.

انواع روش‌ درمانی سندرم گریسون گویالان

پزشک متخصص برای هر بیمار، دارویی مخصوص و منحصر با ویژگی‌های وی توصیه و تجویز می‌کند. یکی از روش‌های درمان شامل استفاده از داروهایی ضد انسداد جهت جلوگیری از لخته شدن و کاهش درد است.

اگر از این بیماری رنج می‌برید، به پزشک متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید تا به‌طور تخصصی شما را راهنمایی کند. درمان‌های مختلف شامل درمان دارویی، جراحی و یا فیزیوتراپی هستند که باتوجه‌به وضع سلامتی و حاد بودن بیماری، یکی از آنها تجویز می‌شود. در ادامه به بررسی هر یک از این درمان‌ها می‌پردازیم:

  • درمان با روش فیزیوتراپی

درمان کمر درد و دیسک آن با استفاده از فیزیوتراپی یک روش مؤثر و پایدار است. فیزیوتراپی به‌عنوان یک رشته درمانی غیردارویی، برای کاهش درد و بهبود عملکرد کمر استفاده می‌شود. استفاده از تمرین‌های مخصوص فیزیوتراپی، به همراه تغذیه مناسب و تغییر در سبک زندگی باعث بهبود دردهای شدید می‌شود.

فعالیت‌های تنظیم شده در درمان فیزیوتراپی، راه‌حلی مناسب برای تقویت عضلات پشت، شکم و افزایش انعطاف‌پذیری مفاصل کمر است. بهبود قابل‌توجه و کاهش دردهای عضلانی نیز از فعالیت‌های مهم در روش فیزیوتراپی برای دیسک‌های کمر است.

  • درمان کمر درد و دیسک کمر با مراقبت و رسیدگی به خود

همه ما با درد کمر در طول عمر خود مواجه شده‌ایم یا خواهیم شد. این یک مشکل شایع است که می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله فعالیت بدنی نامناسب، صندلی و تغذیه نامناسب رخ دهد.

اگرچه درمان کمر درد به طور کامل وجود ندارد، اما با رسیدگی به بدن و مراقبت از خود، می‌توانید علاوه بر کاهش دردهای کمر، فعالیت جسمانی خود را افزایش دهید.

مراقبت از خود و رسیدگی به بدن نقش مهمی در درمان کمر درد دارد. این مراقبت شامل تغذیه مناسب، استفاده از ورزش‌هایی مانند یوگا و پیاده‌روی منظم است. همچنین، فرصت کافی برای استراحت، خواب و مشورت با پزشک، نقش بسزایی دارد. با استفاده از ویتامین‌های موردنیاز، می‌توانید به‌راحتی دردهای ناحیه کمر را بهبود بخشید.

  • درمان سوزش کف پا با استفاده از دارو و قرص

درمان سوزش زیر پا  با استفاده از قرص و داروها می‌تواند به شما کمک کند تا از این عارضه ناراحت‌کننده رهایی یابید. درمان درست و مناسب باید تحت نظارت پزشک باشد. با مصرف قرص‌های ضدالتهاب غیراستروئیدی می‌توانید سوزش کف پا را تسکین دهید. قرص‌هایی مثل آسپرین یا ایبوپروفن قادر هستند التهاب و دردهای ناشی از سوزش را بهبود بخشند.

علاوه بر قرص‌های دارویی، رعایت تغذیه سالم و مناسب نقش مؤثری در درمان سوزش پا و کمر درد دارد. استفاده از غذاهای حاوی ویتامین دی و کلسیم مانند تخم‌مرغ می‌تواند به بهبود سوزش کف پا  کمک کند.

باتوجه‌به هر فرد و شرایط خاص خود، بسته به‌شدت علائم و علت سوزش کف پا، رژیم عذایی مناسب می‌تواند درمان موثری برای تسکین این عارضه داشته باشد. هر چند در صورت عود علائم یا عدم تسکین درد با راهکارهای داروئی، حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید.

 

  • درمان گزگز کف پا و کمر درد با استفاده از جراحی

جراحی یکی از انواع درمان‌ مناسب برای سندروم سوزش کف پا و درد کمر است که می‌تواند برای برخی یک گزینه بسیار مناسب باشد. اگر روش‌های درمانی قبلی برای تسکین درد بیمار موثر نباشد، معمولاً پزشکان از روش جراحی برای درمان بیمار استفاده می‌کنند.

این روش‌ها شامل لامینکتومی (بریدگی قسمتی از استخوان) و دیسککتومی (بریدگی دیسک) است. به‌هرحال، قبل از تصمیم‌گیری در مورد جراحی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. آنها می‌توانند شما را راهنمایی کنند و از گزینه‌های دیگر درمانی برای بهبود این بیماری استفاده کنند.

آیا دیسک کمر باعث سوزش کف پا می‌شود؟

بله دیسک کمر می‌تواند باعث سوزش کف پا شود. وجود یک هرنیاسیون دیسکی در ناحیه کمر می‌تواند باعث ایجاد فشار و تحریک بر روی ریشه‌های عصبی کمر شود. این فشار به‌طور مستقیم به کف پا منتقل می‌شود و باعث ایجاد سندروم سوزش کف پا می‌شود.

بیماری دیسک در کمر زمانی رخ می‌دهد که دیسکی در ناحیه کمر یا ستون فقرات متورم یا از جایش خارج شود؛ در نتیجه به کمردرد و ضعف پا می‌رسد که با حرکت و فعالیت زیاد بدتر و تشدید می‌شود. دیسک کمر، ارتباط مستقیمی با سوزش کف پا دارد. هرچه شدت بیماری دیسک کمر در شما بیشتر باشد، درد بیشتری را تجربه خواهید کرد.

به هر اندازه که آسیب وارد شده بر دیسک کمر افزایش پیدا کند، علائم اولیه بیشتر است و حتی می‌تواند به قسمت پایین‌تنه شما، به طور کامل آسیب بزند. معمولاً علائم اولیه به صورت یک علامت کوچک خود را نشان ‌می‌دهند و به‌مرور به دیسک آسیب‌زده و تشدید می‌شوند.

بیماری دیسک کمر ممکن است باعث وجود اختلالاتی در فعالیت‌های روزمره شود که به دلیل تحت تاثیر قرار دادن شدید کمر و پا است. علاوه بر این، دیسک کمر می‌تواند در نتیجه منجر به ضعف در عضلات و ایجاد مشکلاتی عمده در کنترل مثانه و یا روده شود.

نکات قابل پیشگیری از سوزش کف پا و دیسک کمر

اگر بخواهیم رک و راست بگوییم، باید بدانید با هیچ روشی نمی‌توان به طور صددرصد از سندرم سوزش کف پا و درد کمر پیشگیری کرد. بااین‌حال با رعایت برخی نکات مهم و ضروری می‌توانید تا حد خیلی زیادی عوامل ابتلا به این بیماری را کاهش دهید. اگر به‌طور منظم و با برنامه دقیق پیش بروید، ممکن است خیلی راحت بتوانید این سندرم را کنترل کنید. دقت کنید در مورد برنامه و سبک زندگی خود حتماً با پزشک مشورت کرده و سرخود کاری را پیش نبرید.

برای پیشگیری و مراقبت از پاها، رعایت تدابیر زیر را توصیه می‌کنیم:

۱. استفاده از کفش مناسب: انتخاب کفش‌های راحت و مناسب می‌تواند نقش مهمی در مراقبت از پاهایتان داشته باشد. پوشیدن جوراب‌های نرم و ضد حساسیت می‌تواند از پاهایتان به خوبی محافظت کند.

۲. بهداشت پا: رعایت بهداشت پا با شستشو و خشک‌کردن دقیق آن‌ها، سبب جلوگیری از عفونت‌های قارچی و باکتریایی است.

  1. مراقبت از پوست پا: استفاده از مرطوب‌کننده‌های مناسب برای حفظ رطوبت و نرمی پوست پا بسیار مهم است.
  2. 4. مشاوره پزشکی: در صورت بروز علائم شدید تحریک عصبی یا سوزش در کف پا ، بهتر است با یک پزشک متخصص تماس بگیرید تا تشخیص و درمان صحیحی را به شما توصیه کند.

سخن پایانی

در بیشتر موارد، فتق دیسک کمر و سوزش کف پا و کمر درد نیازی به جراحی ندارند. معمولاً این سندرم را می‌توان با دارو، دیاترمی، کرایوتراپی و مراقبت‌های کایروپراکتیک به میزان قابل‌توجهی کاهش داد. به همین ترتیب فیزیوتراپی و ورزش و کشش دیسک بین مهره‌ای می‌تواند این بیماری را درمان کند.

بااین‌حال، این درمان‌ها زمانی استفاده می‌شود که علائم فتق دیسک کمر در مراحل اولیه باشد و دیسک‌های آسیب‌دیده، فشار زیادی به عصب وارد نکرده باشند. شما می‌توانید با بیان مشکلات و دغدغه‌هایتان و دریافت مشاوره‌های تخصصی و حرفه‌ای از پزشکان کلینیک ما از روش درمانی برای مقابله با سندرم گریسون گویالان استفاده کنید.

نویسنده پست: orto

دیدگاهتان را بنویسید